פסיכולוגיה, מוח ובריאות הנפש

בריאות הנפש

חקר הפסיכולוגיה, המוח ובריאות הנפש עובר מהפכה של ממש בשנים האחרונות. מחקרים פורצי דרך, שיטות טיפול חדשות ויישום יכולות מחשוב ובינה מלאכותית מאפשרים לחוקרים ולאנשי הטיפול להגיע לתובנות חדשות, משמעותיות ואמפיריות המאפשרות גישה של רפואה מותאמת אישית גם בתחומים אלה.

מרכז דנגור לרפואה מותאמת אישית באוניברסיטת בר-אילן הוא בית לכמה מהמעבדות  המשוכללות והמתקדמות בעולם, בהובלת חוקרים מובילים מתחומי הפסיכולוגיה הקלינית, חקר המוח ובריאות הנפש, האחראים לכמה מהמחקרים פורצי הדרך שפורסמו בתחום זה.

איסוף מידע רב שכבתי

מעבדת המחקר הפסיכותרפי שלנו היא אחת מחמש מעבדות הפסיכותרפיה הגדולות בעולם. המעבדה פועלת במשותף עם הקליניקה הקהילתית באוניברסיטה, וכוללת מערכת ייחודית המתעדת מידע רב שכבתי של הטיפולים בה: הקלטות וידיאו ואודיו של שיחות הטיפול, משוב המטפלים והמטופלים, וכן מידע פיזיולוגי הנאסף במסגרת המחקרים שלנו. לאחר שלב איסוף המידע ומיונו, יכולים החוקרים להשתמש במודלים שונים של למידת מכונה ולחשוף דקויות במחקר שקודם אי אפשר היה להגיע אליהן. 

חקר המוח

במעבדות שלנו לחקר המוח, המצוידות בציוד דימות משוכלל, במחשבים רבי-עוצמה ובמודלים מתקדמים של בינה מלאכותית ולמידת מכונה, חוקרים המדענים את תגובת המוח לגירויים שונים, את המנגנונים הנוירולוגיים הקשורים לעיבוד רגשות, ומתמקדים בכמה אוכלוסיות של חולים במחלות שונות, כגון שסעת (סכיזופרניה), פוסט טראומה, פיברומיאלגיה, אוטיזם וסרטן. מחקרים אלה מאפשרים לחשוף לא רק כיצד פועל המוח, אלא גם כיצד פועלים תהליכי חשיבה (קוגניציה) בבריאות ובחולי. המחקרים על מבנה ופעילות המוח הנערכים במעבדות שלנו מספקים מידע לרופאים ולמנתחים המטפלים בחולים בסרטן המוח.

שיתוף פעולה רב-תחומי

על מנת לענות על האתגרים של המאה ה-21 יש צורך בשיתופי פעולה רב-תחומיים. בהתאם, מחקרינו מסתייעים בשיתוף פעולה בין חוקרים ממחלקות שונות בתוך אוניברסיטת בר-אילן, כמו גם עם מוסדות אקדמיים, גופי מחקר ובתי חולים מובילים בארץ ובעולם.

מזור למיליוני סובלים

מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים ממחלות נפש כדיכאון, חרדה, פוסט טראומה ועוד. התקדמות המחקרים בתחומי בריאות הנפש והאפשרות לייצר טיפול מותאם אישית עשויות לשפר במידה משמעותית הן את המענה הרפואי הניתן כיום על ידי מטפלים בקהילה והן את האופן שבו פועלות מערכות הבריאות, כדי לסייע בהכשרתם של מטפלי העתיד ולספק להם כלים אמיתיים ומדידים שיוכלו להשתמש בהם כדי לשפר את הטיפול שהם מעניקים למטופלים שלהם ולמטב ככל האפשר את תוצאות הטיפול.

המחקרים שלנו