בריאות הציבור ומחלות זיהומיות

Population health and infectious diseases

בריאות הציבור היא תחום המתאר את כלל המאמצים הרפואיים, המחקריים והחברתיים לשיפור בריאות הקהילה והציבור, מניעת מחלות ובקרה עליהן, חינוך והכשרה לערכים של קידום בריאות הציבור ופיתוח והטמעה של מדיניות הבריאות הציבורית. 

מערכות הבריאות, בישראל ובעולם, ניצבות בפני אתגרים מורכבים כגון מניעת התפשטותן של מחלות זיהומיות ומניעה וטיפול במחלות כרוניות, וזאת נוכח קיצוצים נרחבים בתקציבים ובתקני כוח האדם העומדים לרשותן. נוסף על כך, התעבות קשרי התעופה בין מדינות העולם הפכו את העולם לכפר גלובלי שבו מתפשטים גם נגיפים וחיידקים בקלות. 

בדומה לתחומים אחרים של מדעי הרפואה, גם תחום בריאות הציבור עובר בשנים האחרונות שינוי פרדיגמה לעבר תפיסות וגישות של רפואה מותאמת אישית, זאת מתוך הבנה שגישה פרטנית יכולה לדייק את המאמצים לקידום בריאות הציבור ולאפשר השקעה חכמה של המשאבים אל מול הצרכים. 

רפואה מותאמת אישית כבסיס למדיניות בריאות הציבור 

גם בתחום בריאות הציבור, גישת הרפואה המותאמת אישית נחשבת לאחת הגישות המסקרנות והמבטיחות כיום. גישת הרפואה המותאמת אישית מבוססת על נקיטת אסטרטגיות מניעה וטיפול המכירות בייחודיות ובשונות של כל אדם. באופן זה, על ידי הבנה של הגורמים הקשורים לגנטיקה, לסביבה ולסגנון החיים הייחודיים לכל אדם, שעשויים להשפיע על התפתחותן של מחלות, יכולים החוקרים לפתח טיפולים ואסטרטגיות מניעה על בסיס התאמה אישית למטופל, שיהיו יעילים יותר ובטוחים יותר. 

גישת הרפואה המותאמת אישית התרחבה בשנים האחרונות בזכות ההתקדמות הטכנולוגית, שכן למדענים כיום יש גישה לכלים רבי עוצמה לחקר בריאות האוכלוסייה ומחלות זיהומיות. טכנולוגיות של אנליזות של נתוני-עתק (Big Data), ואלגוריתמים של למידת מכונה, לדוגמה, מאפשרים לחוקרים לנתח כמויות אדירות של מידע רפואי ולזהות דפוסים ומגמות שיוכלו לסייע לפיתוח חיסונים חדשים, תרופות וטיפולים ולגבש מדיניות בריאות ציבורית על בסיס תובנות חדשות. 

פריצות דרך טכנולוגיות בתחומי הריצוף הגנטי הובילו להתקדמות אדירה גם בחקר המחלות הזיהומיות, מהבנת מנגנוני התורשה של טפילים גורמי מחלות, דרך זיהוי מנגנוני מחלה ופיתוח אסטרטגיות לטיפול בהן, ועד למציאת טיפולים חדשים למחלות שעד כה נחשבו לחשוכות מרפא. 

מרכז דנגור לרפואה מותאמת אישית 

מרכז דנגור לרפואה מותאמת אישית באוניברסיטת בר-אילן מאגד מעבדות מחקר מתקדמות, חוקרים מובילים וצוותי מחקר מצטיינים לחקר תחומי בריאות האוכלוסייה ומחלות זיהומיות מתוך גישת הרפואה המותאמת אישית. המומחים שלנו אחראים לכמה מפריצות הדרך המשמעותיות והחשובות שנרשמו בתחומים אלה בשנים האחרונות, וממשיכים לחקור ולפתח אסטרטגיות רפואיות, טיפולים ותרופות שיוכלו בעתיד לסייע למאות מיליוני אנשים.   

לנגד עיני החוקרים שלנו בתחום בריאות הציבור עומדות לא רק שאלות רפואיות ומדעיות, אלא גם שאלות בתחום הביו-אתיקה, הנוגעות למוסר, לפוליטיקה, לכלכלה ולחברה.  

שיתופי פעולה חובקי-עולם 

בתחום חקר בריאות האוכלוסייה והמחלות הזיהומיות, החוצה מדינות ויבשות, ניהול המחקרים דורש מאמץ רב-תחומי של מומחים מתחומי ידע שונים, תוך שיתוף פעולה פורה עם גורמים רבים שמחוץ למעבדה. המחקרים שלנו, רובם ככולם, מתבצעים בשיתוף פעולה עם חוקרים מאוניברסיטאות וממכוני מחקר, וכן עם בתי חולים ומוסדות רפואיים מובילים בארץ ובעולם.